Jak dbać o zgrzewarki?

O ile spawarki to urządzenia bardzo popularne nawet w gospodarstwach domowych i wykorzystywane są na wiele sposobów i wielu zadań, to atutów zgrzewarek nie poznał każdy. Mniejszą popularność mają z powodu ich głównie profesjonalnego zastosowania. Zadania wykonują podobne do spawarek i są w stanie połączyć nawet metalowi części, jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Jednak jak je serwisować? Jak o nie dbać i jakie części wymieniać po czasie?

Do czego wykorzystujemy zgrzewarki impulsowe a do czego garbowe

Zgrzewarki impulsowe najczęściej wykorzystuje się do zgrzewania folii. Są one w stanie zgrzać folię nawet o grubości pół centymetra. Sam proces zgrzewania jest bardzo prosty, wystarczy umieścić folię w zgrzewarce, uruchomić ją i po zakończeniu zgrzewania odczekać do momentu schłodzenia zgrzewu. Zgrzewarki garbowe to nieco bardziej profesjonalne urządzenia, które są w stanie połączyć ze sobą metalowe części. Zgrzewarka wyposażona jest w specjalny blok ściskający, dzięki któremu pod wpływem wysokiej temperatury możliwe jest połączenie dwóch części (metal staje się w wysokiej temperaturze bardziej plastyczny)

Co jest potrzebne do użytkowania zgrzewarek?

Najpopularniejsze części do zgrzewarek czy akcesoria to przede wszystkim te, które się najszybciej zużywają. Mowa tu o elektrodach wykonanych z miedzi stopowej. Ich wymiana jest konieczna w miarę użytkowania stosunkowo często. Przy zgrzewaniu garbowym zaś można także użyć plecionki miedzianej, która służy do poprawiania gotowego już zgrzewu lub po prostu jako metoda połączenia ze sobą dwóch różnych elementów. Plecionki miedziane wykonane są w taki sposób, że tłumią wszelkie drgania i są chętnie wykorzystywane w układach wysokoprądowych. Plecionkę miedzianą można używać zarówno w połączeniach prostych, jak i kątowych. Dzięki swojej giętkości idealnie łączy różne elementy poprawiając ich zdolność redukcji drgań.
Warto również zadbać o typowo mechaniczne części do zgrzewarek. Regularny ich serwis, wymiana szczotek w silniku, pilnowanie odpowiedniego działania przekaźnika czasowego i innych narażonych na awarię po długiej pracy częściach, może znacznie wydłużyć żywotność zgrzewarki. Wśród możliwych do kupna na rynku części znajdziemy aluminiowe podstawy mocowania, włączniki zgrzewarki, przekaźniki elektromagnetyczne i czasowe, cyfrowe regulatory temperatury, czujniki położenia wałka datownika, cięgno zgrzewarki, dolny blok chłodzący, czujnik temperatury, fotokomórki czy wszelkie mechaniczne gałki ramienia zgrzewarek.

Nie zwlekaj z serwisem i wymianą części do zgrzewarek

Zgrzewarka może odpłacić Ci się długą i wydajną pracą, jednak o serwisowanie i wymianę elementów należy dbać częściej niż w przypadku samochodu. Długie działanie przy zużytych szczotkach silnika czy uszkodzony czujnik temperatury, przekaźniki elektromagnetyczne czy aluminiowa podstawa mocowania jest po prostu niemożliwe i w krótkim czasie doprowadzi do awarii lub nawet po naprawie, kiedy część była zużyta przez dłuższy okres czasu, może być skrócona żywotność innych części, których nastąpiło szybsze zużycie.

Author: aboolsztyn.pl