Jak wybrać nawóz ogrodniczy? Porady dla początkujących ogrodników

Rośliny potrzebują do prawidłowego wzrastania nie tylko wody i słońca, ale i odpowiednich warunków glebowych. Jest to ważne w przypadku wszystkich rodzajów roślin bez względu na to, czy owocują lub kwitną, czy też nie. Niedobór składników odżywczych w glebie powoduje spowolnienie wzrastania krzewów, kwiatów, warzyw, krzewów owocowych oraz iglaków i drzew takich jak: jabłonie, grusze, wiśnie lub czereśnie. Niezbędne składniki odżywcze można jednak dostarczyć za pomocą nawozów. Dowiedz się, jak wybierać nawozy dla swoich nasadzeń w ogrodzie.

1. Nawozy ogrodnicze mineralne i organiczne

2. Nawozy ogrodowe a sposób aplikacji

3. Sprawdzone nawozy ogrodnicze dla roślin kwasolubnych

Nawożenie to jedna z podstawowych prac ogrodowych, wykonywanych każdego roku w sezonie wegetacyjnym. Nawozy wiosenne wspierają rośliny w okresie intensywnego wzrostu, natomiast nawozy jesienne przygotowują je do zimowania. Jeśli nie wiesz, który nawóz jest odpowiedni dla Twoich nasadzeń, poznaj podstawowe informacje na temat nawozów ogrodniczych.

Nawozy ogrodnicze mineralne i organiczne

Podstawowy podział nawozów polega na wyróżnianiu nawozów mineralnych i organicznych. Nawozy mineralne powstają na bazie potasu, azotu, siarki, fosforu. Produkuje się je również jako preparaty wieloskładnikowe, które zasilają glebę w dwa lub więcej składników odżywczych. Dzięki temu skutecznie zasilają gleby niskiej klasy, mało urodzajne i trudne w uprawie. Nawozy organiczne z kolei są przeznaczone do zasilania gleby w składniki odżywcze pochodzenia naturalnego. Nawóz organiczny zawiera przede wszystkim biohumus. Samodzielnie można przygotowywać kompost z resztek roślinnych.

Nawozy ogrodowe a sposób aplikacji

Nawozy krystaliczne są przeznaczone do rozpuszczania w wodzie i podlewania roślin. Ich stosowanie może być nieco problematyczne, gdyż wymaga prawidłowego rozmieszania preparatu w wodzie oraz dostosowania odpowiedniej dawki kryształków do ilości wody w konewce lub opryskiwaczu. Posypowe granulaty i proszki wystarczy zmieszać z glebą na niewielkiej głębokości, a następnie obficie podlać. Nawóz sam rozpuści się w glebie i dostarczy do niej substancji potrzebach roślinom do prawidłowego wzrostu. Patyczki z nawozem są z kolei polecane do roślin doniczkowych. Patyczek stopniowo uwalnia minerały i zasila roślinę w substancje odżywcze w regularny sposób. Nawozy płynne dolistne rozprowadza się poprzez spryskiwanie naziemnej części rośliny gotowym nawozem lub nawozem po wcześniejszym rozcieńczeniu, a doglebowe — wprowadza się bezpośrednio do ziemi.

Sprawdzone nawozy ogrodnicze dla roślin kwasolubnych

Zadaniem nawozów jest wzbogacanie gleby w składniki odżywcze, by zwiększyć jej właściwości fizyczne, biologiczne i chemiczne. Zasilanie gleby w odpowiednich odstępach czasowych przez cały okres wegetacji sprawia, że poprawia się jakość plonów (np. truskawek, czereśni, warzyw), a rośliny ozdobne wydają obfitsze kwiaty lub mają intensywnie wybarwione liście i igły. Nawozy uniwersalne mogą służyć do zasilania wielu roślin, jednak gatunki kwasolubne potrzebują specjalnych nawozów o właściwościach zakwaszających glebę. Do gatunków z tej grupy należy m.in. borówka amerykańska, która nie wyda wielu owoców, jeśli gleba ma odczyn zasadowy. Zakwaszania potrzebują również inne gatunki roślin leśnych, które często rosną pod drzewami iglastymi. Z tego względu przed zasadzeniem wybranej rośliny powinno się sprawdzić, jakie pH gleby preferuje, by optymalnie dobrać nawóz do jej zasilania.

Zapoznaj się z ofertą nawozów na https://e-maciejka.pl/nawozy-ogrodnicze

Author: aboolsztyn.pl