Jaka wiertarko wkrętarka sprawdzi się w Twoim domu?

Wiertarko-wkrętarka to przykład jednego z najbardziej uniwersalnych narzędzi, niezastąpionych podczas pracy w warsztacie, domowej pracowni czy podczas drobnych prac naprawczych w mieszkaniu. Pozwala na wykonanie bardzo wielu czynności, nadając się do wiercenia otworów oraz wkręcania i wykręcania śrub. Szeroki wybór modeli na rynku sprawia jednak, że zakup odpowiedniej wiertarko-wkrętarki wcale może nie być najprostszym zadaniem. Poniżej omawiamy czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego narzędzia.

1. Wiertarko-wkrętarka – najważniejsze parametry

2. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa – którą wybrać?

3. Czy wiertarko-wkrętarka udarowa się sprawdza?

Niezależnie od poniższych uwag ogólnych, dokonując zakupu wiertarko-wkrętarki zawsze należy sprawdzać specyfikację każdego modelu. Ciekawe przykłady wiertarko-wkrętarek znajdziesz na https://www.kammar24.pl/wiertarko-wkretarki-c-4_147.html.

Wiertarko-wkrętarka – najważniejsze parametry

Wybierając wiertarko-wkrętarkę zawsze należy sprawdzać podstawowe parametry, decydujące o funkcjonalności modelu. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę tych najważniejszych.

  • Zasilanie

Istnieją dwa rodzaje zasilania do wyboru – modele akumulatorowe oraz sieciowe. Każdy wariant ma swoje zalety, ale również i mankamenty. Dokładniej omówimy je za chwilę.

  • Moc

Ten parametr ma istotny wpływ na efektywność i szybkość pracy. Co do zasady, modele sieciowe mają wyższą moc, co pozwala im pracować dłużej bez ryzyka przegrzania. W przypadku modeli akumulatorowych warto zwrócić uwagę na napięcie baterii. Jeśli planujesz zakup wiertarko-wkrętarki do profesjonalnych lub wymagających prac, zaleca się wybór modelu z akumulatorem o wyższym napięciu, na przykład 18 V zamiast 16 V. Często takie narzędzia posiadają funkcję udaru. Natomiast do lżejszych zastosowań, jak wieszanie obrazów czy wkręcanie mniejszych śrub, wystarczy wiertarko-wkrętarka z baterią o napięciu 10-14 V.

  • Moment obrotowy

Ten parametr określa przekazywanie mocy silnika do uchwytu z wiertłem. Przy dobrym sprzęcie wartość wynosi co najmniej 35-50 Nm.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa – którą wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, na początku należy podjąć decyzję pomiędzy wyborem wkrętarki akumulatorowej a sieciowej.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, które nie są związane przewodem sieciowym, doskonale sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach. Ich jedynym ograniczeniem są baterie, które wymagają regularnego ładowania. W porównaniu do swoich odpowiedników sieciowych, modele akumulatorowe są zazwyczaj mniej wydajne. Z kolei wiertarko-wkrętarki sieciowe, chociaż mniej poręczne, są bardziej wydajne. Głównym ograniczeniem jest jednak konieczność korzystania z przewodu zasilającego.

Czy wiertarko-wkrętarka udarowa się sprawdza?

Wiertarko-wkrętarki są wszechstronnymi narzędziami, umożliwiającymi zarówno wkręcanie śrub i wkrętów, jak i wiercenie otworów. Aby wykonywać te działania efektywnie, konieczna jest praca urządzeniem odpowiedniej jakości. Narzędzia o niższej mocy mogą nie poradzić sobie z twardymi materiałami, w takich przypadkach niezbędne może być wiercenie z udarem.

Wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru, popularnie nazywane “3 w 1”, są idealne do takich zastosowań. Mechanizm udarowy umożliwia wygodne wiercenie w betonie, materiałach mineralnych oraz kamieniu, łącząc ruch obrotowy wiertła z posuwisto-zwrotnym. Oczywiście, im mocniejsze narzędzie, tym łatwiejsze wiercenie w twardych materiałach i większe możliwości. Modele optymalne charakteryzują się mocą wynoszącą co najmniej 500 W. W przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych z funkcją udaru, zalecane napięcie zasilania to nie mniej niż 18 V.

Author: aboolsztyn.pl