![](https://aboolsztyn.pl/wp-content/uploads/2019/12/789e76e5bae69c89d8dbc9de5166fb90.jpg)
Malowanie sufitu to czynność, którą zazwyczaj wykonuje się na początku całego malowania. Niedokładnie pomalowany sufit może zniszczyć cały efekt aranżacji, a popełnione w trakcie prac błędy nie dają się łatwo zniwelować lub zamaskować.
- Malowanie sufitu – jakich narzędzi używać?
- Malowanie sufitu wałkiem czy pędzlami?
- Malowanie sufitu bez smug!
- Malowanie sufitu krok po kroku
Do malowania sufitu potrzebne są odpowiednie narzędzia i środki, dzięki którym będzie można przygotować powierzchnię do naniesienia farby. Sufit ulega zabrudzeniom, podobnie jak inne powierzchnie w domu, dlatego przed malowaniem należy go umyć i usunąć z niego trudne zabrudzenia, np. tłuste plamy lub ślady po sadzy.
Malowanie sufitu – jakich narzędzi używać?
Narzędzia i wyposażenie, które przydaje się przy malowaniu sufitu, można podzielić na dwie grupy – sprzęt do malowania i sprzęt do przygotowania powierzchni do malowania. Samo malowanie sufitu wymaga jedynie użycia pędzla lub wałka. Przydatny jest również teleskopowy trzonek, na którym można zamontować wałek – wtedy niepotrzebna jest drabina, wałek ze zbiornikiem na farbę lub z okapnikiem. Druga grupa wyposażenia obejmuje wszystkie elementy, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie, np. mebli i ścian przed zachlapaniem, lub na wyczyszczenie sufitu z zabrudzeń. Mydło malarskie rozprowadza się zwykle na suficie za pomocą pędzla, natomiast do zabezpieczania idealnie nadają się taśma i folia malarska. Więcej informacji o narzędziach potrzebnych do pomalowania sufitu można znaleźć na http://dekoracje-scian.com.pl/.
Malowanie sufitu wałkiem czy pędzlami?
Sufit powinien być pomalowany bardzo dokładnie, bez smug i widocznych śladów pociągnięć narzędzia malarskiego. Z tego powodu tę powierzchnię warto malować metodą mieszaną, używając i wałka, i pędzla. Pędzel to narzędzie, które pozwala na malowanie niewielkich elementów, zagłębień lub narożników, sprawdzi się zatem do odmalowania styków sufitu ze ścianami lub wszędzie tam, gdzie na suficie znajdują się elementy wystroju, np. bezpośrednio przy karniszu. Natomiast wałek pozwala na szybkie i ekonomiczne malowanie dużych powierzchni, nie pozostawiając przy tym smug. Podczas malowania wałkiem na sufit nanoszona jest cienka warstwa farby, dzięki czemu rośnie jej wydajność, a na suficie nie pozostają nieestetyczne ślady malowania.
Malowanie sufitu bez smug!
Aby można było pomalować sufit bez smug, jego powierzchnia musi być do tego odpowiednio przygotowana – należy ją wyczyścić i odtłuścić, a wszelkie niedoskonałości i ubytki naprawić. Przed pierwszym malowaniem sufit warto zagruntować, a do samego malowania używać farby przeznaczonej do sufitów. Pozostawia ona matowe wykończenie, dzięki czemu nie odbija światła, a co za tym idzie, nie uwidacznia niedoskonałości i smug.
Malowanie sufitu krok po kroku
Malowanie sufitu przebiega w kilku prostych krokach, które szerzej są opisane na http://dekoracje-scian.com.pl/malowanie-sufitu-walkiem-krok-kroku/. Na początku należy zabezpieczyć pomieszczenie folią i przykleić taśmę malarską w miejscach, gdzie ma się kończyć biała farba. Pierwsze powinny być pomalowane problematyczne załamania i zakamarki, np. rogi lub miejsca koło okien (można użyć małego wałka lub pędzla), a dopiero później powierzchnia całego sufitu. Dla lepszego wykorzystania farby i większej kontroli nad jej ilością, warto ją przelać do kuwety i dopiero maczać wałek. Po skończonym malowaniu należy ocenić, czy potrzebne jest nałożenie drugiej warstwy farby. Tę nakłada się dopiero, kiedy pierwsza warstwa wyschnie. Po skończonym malowaniu trzeba oderwać taśmę, jeszcze zanim wyschnie farba.
Najnowsze komentarze