Wygładzarki wibracyjne – czas na nowatorską metodę obróbki.

Od drobnych elementów produkowanych w tysiącach sztuk, po wielkie konstrukcje powstające na zamówienie – metoda wygładzania wibrościerna to jeden z najefektywniejszych sposobów wykańczania. Coraz nowocześniejsze maszyny oferują coraz większe możliwości i skracają czas produkcji. A to nie jedyne korzyści.

Obróbka wibrościerna – czyli właściwie co?

W przeciwieństwie do tradycyjnego szlifowania czy polerowania, trowalizacja nie wymaga bezpośredniego kontaktu maszyny wygładzającej z obrabianym materiałem. Tu zasada działania jest banalnie prosta, a przy tym zaskakująco skuteczna: obrabiany materiał umieszczony jest w specjalnej komorze – korycie wibracyjnym, wprawianym w ruch. Na skutek wzajemnego tarcia następuje wygładzanie powierzchni przedmiotów. Cały proces może być precyzyjne kontrolowany. Finalny efekt zależy od wielu czynników – m.in. od doboru materiału ściernego. Wygładzarki wibracyjne mogą mieć różną pojemność. Tym samym, obrabiać w ten sposób można nawet spore elementy.

Wygładzarka wibracyjna a inne metody

Metoda obróbki za pomocą maszyn wibrościernych charakteryzuje się wysoką efektywnością a także możliwością wygodnego sterowania procesem. Całą operację można zautomatyzować, a przebieg troalizacji może być nadzorowany przez komputer. To daje możliwość uzyskiwania powtarzalnych, jednakowych rezultatów pracy, nawet w przypadku jednorazowej obróbki sporej ilości materiału. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod – klasycznego szlifowania czy polerowania – trowalizacja jest szybka i może być wykorzystywana przy obróbce wielu różnych materiałów – nie tylko metalu. Także efekt końcowy jest innyObróbka wibroscierna, choć precyzyjnie sterowana komputerowo, przypomina bardziej naturalne procesy jakim podlegają np. kamienie. Obrabiany element ścierany jest równomiernie, choć sam proces może wyglądać na chaotyczny.

Trowalizacja w praktyce

Jednym z zastosowań tej techniki jest końcowe wygładzanie elementów odlewanych, wycinanych czy drukowanych. Wszelkiego rodzaju nadlewki, naddatki materiałowe czy wyrzeźbienia są usuwane w procesie trowalizacji. Nie ma potrzeby każdorazowego wskazywania materiału do usunięcia – wzajemne ocieranie wielu sztuk produktu powoduje równomierne usuwanie zbędnego naddatku. Proces może być kontynuowany do osiągnięcia zadawalającego rezultatu. Obróbka wibrościerna pozwala także w łaty sposób pozbyć się śladów ręcznego szlifowania przedmiotów.

Author: aboolsztyn.pl