Jakie zalety i wady mają domy szkieletowe?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań budowniczych w Ameryce Północnej i Skandynawii jest dom szkieletowy. Jednak w Polsce nadal ten sposób budowania domów zyskuje uznanie. Dlatego warto poznać wady i zalety domów szkieletowych, a dzięki temu przekonasz się, dla kogo to będzie idealne lokum.

Czym są domy szkieletowe?

Domy kanadyjskie – zwane też szkieletowymi – to alternatywne rozwiązanie dla murowanych budynków. Sama nazwa wiąże się z krajem, gdzie popularny jest ten typ budownictwa. Jednocześnie szkielet wskazuje na to, w jaki sposób powstaje konstrukcja ścian – obejmuje pionowe i poziome belki, które są wykonane z drewna. Materiał jest wypełniony materiałem izolacyjnym. Zazwyczaj od wewnętrznej strony stosowane jest ocieplenie pokryte folią paroizolacyjną oraz płytą gipsowo-kartonową. Ciekawą opcją jest też boazeria drewniana. Natomiast zewnętrzna część budynku jest pokryta folią wiatroizolacyjną w połączeniu z płytą OSB.

Dlaczego warto wybrać domy kanadyjskie?

Zastanawiasz się, jakie zalety mają domy budowane w technologii szkieletowej? Przede wszystkim warto obalić jeden z najczęściej powtarzanych mitów, dotyczący szybkiej utraty ciepła. W końcu tego typu budynki są chętnie wybierane w Skandynawii i Kanadzie, gdzie kluczowe znaczenie ma skuteczna ochrona przed zimnem.

Zauważ także, że producent domów szkieletowych może naprawdę szybko zrealizować Twoje zlecenie, dzięki czemu jeszcze zaczniesz mieszkać w swoim wymarzonym lokum. Szczególnie docenisz tę zaletę, gdy porównasz czas potrzebny na zbudowanie domu szkieletowego z murowanymi budynkami. Oprócz tego do budowy nie potrzeba wykorzystywać dużej liczby materiałów. Pozwala to na ograniczenie kosztów, a do tego znacznie ułatwia zachowanie porządku na placu budowy. To niezwykle istotny argument, jeśli weźmiesz pod uwagę pracę w centrum miasta lub na wąskiej działce.

Zwróć uwagę na możliwość skorzystania ze sporej liczby inspiracji  i porad, dzięki którym zbudujesz solidny, przemyślany, a przede wszystkim wyjątkowo stylowy dom. Większość dostępnych zdjęć jest udostępniana przez osoby mieszkające w domach kanadyjskich. W ten sposób z łatwością możesz przekonać się, jak wiele rozwiązań aranżacyjnych zapewnia ten rodzaj budowania domów.

Jakie wady mają domy szkieletowe?

Jedną z najważniejszych wad, jaką ma dom kanadyjski, jest to, że musisz dość szybko zdecydować się na rozłożenie pokoi czy po prostu na rozplanowanie całej przestrzeni. W tym przypadku nie ma miejsca na późniejsze wprowadzanie poprawek, powiększanie pomieszczeń, likwidację ścian czy zmianę zastosowania danych powierzchni. Musisz dokładnie to zaplanować jeszcze zanim zacznie się budowa szkieletu. Murowane budynki pod tym względem dają Ci znacznie więcej swobody. Jednak zazwyczaj to niezdecydowanie i późniejsze modyfikacje wpływają na wydłużenie się czasu potrzebnego na realizację inwestycji. Dlatego tak naprawdę działanie zgodnie z planem może sprawić, że otrzymasz dom zgodnie z harmonogramem.

Kolejną wadą domów szkieletowych jest to, że ciągle większość firm oferuje murowane budynki. W konsekwencji musisz poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie producenta domów, któremu warto zaufać, a do tego wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem.

Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?

Jeśli chcesz poznać kolejne argumenty, które przemawiają za wybraniem domu kanadyjskiego, to z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę czas potrzebny na realizację tego zlecenia. Jeśli tylko masz dobrze zaplanowany każdy etap budowy, to wykonanie szkieletu może zająć maksymalnie kilka tygodni. Oczywiście musisz do tego dodać również mokre prace, przygotowanie terenu oraz montaż bryły. Jednak ostatecznie może to zająć najwyżej kilka miesięcy. Później zajmiesz się podłączeniem mediów, wykańczaniem pomieszczeń oraz ich aranżacją.

Author: aboolsztyn.pl