Sprężarki śrubowe używane i inne rozwiązania w kwestii kompresorów 

Sprężarka to od lat sprzęt powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Jak się jednak okazuje, powszechna wiedza na temat rodzajów tych urządzeń, sposobu ich działania i przydatności jest dość niewielka. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, czym jest ten sprzęt ze szczególnym uwzględnieniem sprężarek śrubowych. W poniższym artykule wyjaśniamy też między innymi, czy sprężarki śrubowe używane to dobry wybór.

Sprężarka, czyli kompresor

Warto w tym miejscu wyjaśnić kwestię nazewnictwa sprężarek. Otóż są one dokładnie tymi samymi urządzeniami, co kompresory. Mowa o sprzęcie, który poprzez odpowiednią pracę mechaniczną i wykorzystanie znanych zasad fizyki spręża powietrze. Za sprawą podłączenia sprężarki do urządzenia wykonawczego dochodzi do przekazania energii i wykonania odpowiedniej pracy. Chodzi tutaj o urządzenia pneumatyczne, czyli wykorzystujące właśnie energię gazów pod ciśnieniem.

Sprężarki tłokowe i śrubowe

Najprostsze pod względem konstrukcyjnym są bez wątpienia sprężarki tłokowe. Jest to starszy typ kompresorów, które jednak wciąż znajdują się w użyciu. Tracą na popularności na rzecz modeli śrubowych, jednak mają pewne zalety, dzięki którym niektórzy chętnie je wykorzystują. Przede wszystkim są to modele nieco tańsze, a przy tym mniej awaryjne. Jak działa sprężarka tego typu? Otóż w obudowie urządzenia znajduje się tłok, a jego ruch w kierunku ściany urządzenia powoduje zmniejszenie objętości powietrza. W efekcie dochodzi do sprężenia.

Sprężarki śrubowe, używane czy też nowe, działają w nieco inny sposób niż tłokowe. Otóż nie ma w nich tłoka, jest za to podwójna śruba. W tym przypadku to obrót śrub sprawia, że zmniejsza się objętość powietrza, a tym samym dochodzi do jego sprężenia i wytworzenia siły.

Sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe

Omawiając rodzaje sprężarek, koniecznie musimy wskazać na podział przez kryterium obecności oleju. Dostępne dzisiaj sprężarki śrubowe używane, a także nieco mniejszy odsetek  tych nowych, to modele chłodzone olejem. W wielu przypadkach zastosowanie tego sprzętu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niemniej jeśli konieczne jest zachowanie absolutnej najwyższego poziomu higieny, na przykład w branży spożywczej czy medycznej, olej może stanowić pewne zagrożenie. Stosuje się wtedy modele bezolejowe, w których chłodzenie przeprowadza się z wykorzystaniem powietrza.

sprężarki

Czy sprężarki śrubowe używane to dobry wybór?

Na rynku działa dzisiaj wielu sprzedawców kompresorów. Jednak wartym uwagi rozwiązaniem jest też zakup używanej sprężarki śrubowej. Oznacza on o wiele mniejszy wydatek. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że sprężarki śrubowe używane mogą być nieco bardziej awaryjne. Zatem decydując się na dokonanie transakcji na rynku wtórnym, najlepiej będzie od razu nawiązać współpracę z dobrym i wszechstronnym serwisem. Chodzi o firmę, która zajmie się wykonaniem przeglądu sprzętu i ewentualną jego renowacją. W ten sposób można tanim kosztem zacząć użytkować sprzęt o wysokiej efektywności, który posłuży sprawnie przez naprawdę bardzo wiele lat.

Author: aboolsztyn.pl