Przygotuj swój ogród na zimowe warunki pogodowe

Przydomowy ogród zimą potrafi cieszyć tak samo mocno, jak w okresie wiosenno-letnim. Choć zmieniają się warunki pogodowe i raczej nie ugościmy domowników przy grillu, możemy stworzyć miejsce, w którym zimowa aura będzie jeszcze przyjemniejsza.

Ogród wymaga jednak gruntowego przygotowania, w tym zabezpieczenia mebli. Za nami pierwsze przymrozki i coraz niższe temperatury, ale jeszcze jest czas, by zadbać o przydomową przestrzeń. Co warto zrobić i kupić, by zima nie wpłynęła negatywnie na wyposażenie oraz rośliny?

Pokrowce ochronne na meble ogrodowe

W pierwszej kolejności warto zadbać o meble ogrodowe. Pozostawienie ich w przestrzeni zewnętrznej, wśród wilgoci, niskiej temperatury, ogrodowych szkodników i narażając na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, oznacza stopniowe uszkadzanie. Szczególnie narażone na utratę posiadanych właściwości są meble ogrodowe wykonane z surowców naturalnych. Drewno szybko poddaje się wilgoci, wiklina i rattan dodatkowo tracą kolory, a nawet kształty.

Postawmy zatem na specjalne pokrowce ochronne dostępne w sklepie https://bazkar.pl/, które pozwolą uchronić meble ogrodowe przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Takie pokrowce najlepiej wybierać od razu z kompletem mebli, aby były idealnie dopasowane. Jest to jednak tylko jedna z możliwości.

Na rynku bez problemu znajdziemy uniwersalne pokrowce, które nadają się do zastosowania z praktycznie każdym kompletem mebli ogrodowych. Przeważnie posiadają ściągane sznureczki, aby łatwo dopasować do zabezpieczanych produktów. Alternatywą jest duża i wodoodporna plandeka. Pod nią mogą się znaleźć również wszystkie inne elementy wyposażenia z ogrodu, które chcemy uchronić przed nadchodzącą zimą.

Jak wybrać właściwy pokrowiec zabezpieczający? Poza odpowiednio dobranym rozmiarem liczy się proste zakładanie i zdejmowanie, zamknięcia gwarantujące szczelne zabezpieczenie przed dostępem wilgoci oraz zanieczyszczeń. Materiał musi być wodoodporny i trudny do uszkodzenia.

Porządki w narzędziach i nie tylko

Nie tylko meble ogrodowe należy chronić przed warunkami atmosferycznymi. Tego samego wymagają narzędzia, akcesoria do pielęgnacji, zabawki dziecięce i tekstylia, w tym poduszki oraz materace. Każdy z tych artykułów może ulec zniszczeniu, jeśli przez długi czas będzie poddawany działaniu wilgoci, niskiej temperatury i zanieczyszczeń.

Do uporządkowania ogrodu przyda się szafka narzędziowa, domek narzędziowy lub skrzynia. Tę ostatnią można zastosować również na tarasie czy balkonie. Wewnątrz znajdzie się miejsce na narzędzia ogrodowe, poduszki, zabawki dziecięce i inne rzeczy, z których korzystaliśmy w sezonie wiosenno-letnim.

Zarówno szafy, jak i domki narzędziowe wewnątrz posiadają półki, haczyki i uchwyty. Są w taki sposób skonstruowane, aby łatwo uporządkować przechowywane produkty i zapewnić sobie do nich wygodny dostęp.

Przy okazji właściciele zyskują na estetycznym elemencie wyposażenia ogrodu. Trwałym, odpornym na działanie czynników zewnętrznych i wysoce funkcjonalnym.

Czas na sprzątanie!

Gdy zakupy są już za nami, czas przystąpić do sprzątania. Z ogrodu należy usunąć liście i zgniłe owoce, stare korzenie i przekwitłe rośliny. Drzewka czy krzewy, które są wielosezonowe, mogą wymagać zabezpieczenia włókniną przed mrozami.

Rośliny, które nie lubią zimna i mrozów trzeba przenieść na balkon lub taras bądź do domu. Niektóre gatunki do przezimowania wymagają zasuszenia cebulek, by wiosną móc znów znaleźć dla nich miejsce w ziemi.

Należy także pamiętać o podlewaniu – choć umiarkowanym – jeśli ziemia jest zbyt sucha, a opady dość rzadkie. Rośliny muszą zgromadzić wodę, aby korzystać z niej w okresie zimowym.

Czeka nas sporo prac do wykonania, ale im lepiej ogród zostanie przygotowany na zimowe warunki, tym szybciej uporamy się z jego budzeniem do życia z początkiem wiosny. Ponadto nie zastaniemy nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zniszczeń, które będą trudne lub nawet niemożliwe do naprawy.

Author: aboolsztyn.pl