Urządzamy mały ogród

Mały ogród wcale nie musi być nudny lub ograniczać nas podczas projektowania. Jest wiele rozwiązań, aby nawet malutka przestrzeń zyskała funkcjonalność i miała swój klimat i urok. Małe ogródki przydomowe dotyczą zazwyczaj mieszkańców miast lub domków szeregowych, gdzie tego obszaru zieleni obok domu jest jak na lekarstwo. Odpowiedni dobór materiałów i elementów sprawi, że wyda nam się on optycznie większy. Jednak i na tak małym kawałku można stworzyć ciekawą aranżację, która będzie zachwycać i pozwoli nam się odprężyć po całym dniu.

Jak zaprojektować mały ogród?

Posiadacze małego ogrodu mają nie lada wyzwanie, aby urządzić go z gustem, a zarazem funkcjonalnie i przytulnie. Jednak nie ma rzeczy nie możliwych. Teraz na rynku jest mnóstwo mebli i rzeczy, które zostały zaprojektowane z myślą o małej przestrzeni do zagospodarowania. Jest także szeroki wybór przeróżnej roślinności nadającej się do doniczek i nie zajmującej dużej powierzchni.

W przypadku małego ogrodu mniej znaczy lepiej. Nie możemy umieścić w nim zbyt wiele, aby go po prostu nie zagracić. Zamiast całego skupiska zielonych krzewów lepiej wybrać np. jeden, ale za to bardzo ozdobny egzemplarz, który będzie przykuwał wzrok i stanie się ozdobą ogrodu. Przy doborze roślin musimy kierować się ich wymaganiami, zwłaszcza w stosunku do nasłonecznienia. Meble ogrodowa także nie mogą być bardzo okazałe, by nie zdominowały większej części ogrodu.

Styl w jakim urządzimy ogród powinien nawiązywać do ogólnego stylu domu. Nie może od niego znacznie odbiegać lecz powinien tworzyć z nim jedną całość. W małym ogrodzie możemy sobie pozwolić na trawnik wysokiej jakości lub nawet trawę w rolce, gdyż cena uzależniona jest od powierzchni produktu. Dlatego bardzo dużym plusem małych ogrodów jest to iż można je urządzić ( wybierając droższe elementy, materiały oraz roślinność ) zdecydowanie za mniejsze pieniądze niż większe pokaźne ogrody. Ponadto z małego ogródka możemy wyczarować bardzo przyjemny i zaciszny kącik.

 

Author: aboolsztyn.pl