Kupno szafy na broń – na co zwrócić uwagę?

Myślistwo i strzelanie sportowe z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Oznacza to, że coraz więcej osób występuje o pozwolenie na broń i broń nabywa. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa broń przechowywana musi być w określony sposób. Mowa tu o konieczności przechowywania broni w specjalnych szafach na broń. I muszą być to szafy przynajmniej klasy S1. Na rynku dostępne są różne modele takich szaf. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu.

Przechowywanie broni a przepisy prawne

Kwestie związane z przechowywaniem broni określone są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2014 roku. Przepisy określone w rozporządzeniu nakazują przechowywanie broni w specjalnych szafach lub sejfach posiadających minimum klasę bezpieczeństwa S1. Są to szafy na broń zgodne z normą PN-EN 14450:2006. Dlatego występując o pozwolenie o broń nie można zapomnieć o tym, iż konieczny będzie również zakup tego typu szafy. W zależności od tego do jakich celu będzie się korzystało z broni, wybrać należy odpowiedni model szafy.

Szafa na broń na myśliwych

Wybierając szafę na broń pod uwagę wziąć należy przede wszystkim to jaki rodzaj broni będzie w niej przechowywany. Innej broni używają bowiem myśliwi, a innej choćby osoby uprawiające strzelectwo sportowe. Jeśli chodzi o myśliwych to z pewnością korzystać będą oni z broni z optyką. Aby zatem w szafie mogła zmieścić się optyka wybrać należy model o minimalnej głębokości 350 mm. Jeśli głębokość będzie mniejsza wówczas może okazać się, że broń z optyką po prostu się do niej nie zmieści. Nie tylko rodzaj broni ma znaczenie przy wyborze szafy, ale również jej ilość. Na rynku dostępne są szafy na broń dla myśliwych posiadające od 3 do nawet 15 uchwytów. Kupując szafę na broń często lepiej jest wybrać taką, która posiada więcej uchwytów niż liczba broni jaką się aktualnie posiada. Nie można bowiem wykluczyć, że w przyszłości nie zakupi się kolejnych jednostek. Dobrze jest również jeśli szafa na broń posiadać będzie wewnętrzny skarbczyk. Można w nim bezpiecznie przechowywać amunicję. 

Przykładowe szafy na broń to: Novcan G3 S1 8 – na osiem sztuk broni, Novcan G3 S1 4 na cztery sztuki broni.

Szafa na broń dla strzelców sportowych

To co charakteryzuje strzelców sportowych to z pewnością fakt, iż przechowywać muszą oni dużą ilość amunicji. Dlatego wybrać powinni taką szafę na broń, która umożliwia przechowywanie znacznej ilości amunicji. Strzelce sportowi, w przeciwieństwie do myśliwych, często posiadają także jednostki broni krótkiej. W związku z tym osoby uprawiające strzelectwo sportowe postawić powinni na szafy posiadające półki oraz przegrody. Umożliwiają one wygodne przechowywanie broni krótkiej oraz amunicji. Podobnie jak z uchwytami w przypadku szaf dla myśliwych, także i w tym przypadku lepiej jest wybrać szafę z większą ilością przegród i półek. Przydadzą się jeśli w przyszłości zakupi do kolejne jednostki broni. Dobra szafa na broń dla strzelców sportowych posiadać powinna także dodatkowe elementy pozwalające na optymalne wykorzystanie możliwości szafy. Mowa tu choćby o pudełkach w drzwiach i skarbczyku.

Author: aboolsztyn.pl