Byliny to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które można spotkać w naszych ogrodach. Ludzie decydują się na ich zasadzenie ze względu na ich liczne zalety. Warto jednak pamiętać, że wymagają one całorocznej pielęgnacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się byliny i w jaki sposób należy je prawidłowo pielęgnować przez cały rok.
Byliny – czym się charakteryzują?
Byliny to niezwykle popularne kwiaty, które można spotkać w naszych ogrodach. Są one określane mianem roślin zielnych, ponieważ ich łodygi nie są zdrętwiałe, co odróżnia je od drzew i krzewów. Warto wiedzieć, że rozróżniamy różne rodzaje bylin. Niektóre z nich zachowują swoją zieloną barwę w zimie, jednak większość zrzuca liście, zachowując jednak korzenie, dzięki czemu kwitną ponownie na wiosnę.
Dlaczego właściciele ogrodów tak chętnie decydują się na byliny? Trzeba wiedzieć, że mają one dobry wpływ na nasze zdrowie. Poprawiają nastrój, koją nasze zmysły, a także oczyszczają powietrze poprzez produkcję tlenu. Co ciekawe, zmniejszają one również poziom hałasu, blokując fale dźwiękowe. Kwiaty te przyczyniają się również do odprowadzania wód deszczowych poprzez absorbowanie wody z gleby.
Zgromadzona w kwiatach woda paruje, przez co obniża ona temperaturę w ogrodzie podczas upałów. To jednak jedynie kilka spośród wielu zalet. Absolutnie nie można zapomnieć o również walorach estetycznych i zapachowych. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zasadzenie tych pięknych kwiatów w swoim przydomowym ogrodzie.
Jak pielęgnować byliny o każdej porze roku?
Każda pora roku wymaga innego podejścia do bylin. Głównym zadaniem na wiosnę jest usunąć z rabaty obumarłe liście oraz poprzycinać zmarznięte kwiaty. W przypadku wyższych bylin należy również poprzycinać pędy, zostawiając jedynie dolną łodygę. Następnie za pomocą „czesania” należy pozbyć się obumarłych darni z trawnika.
Zdecydowanie najwięcej do roboty jest latem. Trzeba wiedzieć, że każdy rodzaj byliny wymaga odmiennej pielęgnacji. Kluczowe jest jednak, aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu rośliny. W tym celu należy przycinać ją, zanim wytworzy pierwsze nasiona. Zaleca się usuwać od 2 do 5 cm górnych pędów w momencie, kiedy roślina osiągnie ⅓ swojej docelowej wysokości.
W trakcie jesieni roślinę należy przycinać tuż nad ziemią – w ten sposób stworzymy miejsce na pędy, które pojawią się na wiosnę. Zapobiegnie to również grzybicy i rozsiewaniu się rośliny. Aby przygotować rośliny na wiosnę, warto również usunąć chwasty i nanieść wokół rośliny cienką warstwę kompostu. Zimą, w celu zabezpieczeniu rośliny przed mrozem, warto przykryć je warstwą liści.
Najnowsze komentarze