Ogrzewanie do pokoju dziecka – jakie rozwiązanie wybrać?

Podczas aranżowania pokoju dziecka, oprócz pięknego wyposażenia i dekoracji, trzeba również zadbać o funkcjonalność, wynikającą z wprowadzenia wszystkich kluczowych instalacji, w tym ogrzewania. W pokoju malucha musi być przecież ciepło i przytulnie. Do tego celu niezbędny jest odpowiedni grzejnik. Jaki model sprawdzi się w tym wyjątkowym pokoju najlepiej? Kilka wskazówek zamieścimy poniżej.

Jaka temperatura powinna panować w pokoju malucha?

Zanim przejdziemy do analizy dostępnych na rynku możliwości grzewczych, które sprawdzają się w pokoju najmłodszych domowników, warto ustalić, jaka jest odpowiednia temperatura w przestrzeni dla maluchów.

Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka. Najbardziej narażone na dyskomfort są noworodki, które w pierwszych tygodniach życia nie mają jeszcze wypracowanych mechanizmów termoregulacji. Dlatego ich ciało bardzo łatwo się przegrzewa lub wychładza.

Z tych względów w pokoju dla najmłodszych trzeba zagwarantować warunki komfortowe i gwarantujące bezpieczeństwo dzieci. Jaką temperaturę ustawić? Najlepiej utrzymywać ją na poziomie ok. 20-22 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz 18-20 stopni w nocy.

Za utrzymanie odpowiedniej temperatury odpowiadają oczywiście właściwie dobrane grzejniki. Jakie zatem powinny być urządzenia grzewcze do pokoju najmłodszych?

Jak wybrać grzejniki do pokoju dziecka – względy bezpieczeństwa

Gdy wybiera się grzejnik do pokoju noworodka, oprócz podstawowych parametrów, trzeba kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. W końcu w tym pomieszczeniu maluch będzie na początku poznawał świat, a później stanie się ona dla niego królestwem do zabawy. Bezwzględnie należy zatem przede wszystkim wybrać grzejniki, które nie staną się dla niemowlaka zagrożeniem.

Ryzyko skaleczeń lub innych obrażeń

O czym pamiętać? Warto przede wszystkim unikać grzejników o ostrych krawędziach i narożnikach. Maluchy bywają bardzo ruchliwe, o upadek i skaleczenie naprawdę nietrudno. Dodatkowo, lepiej zrezygnować z grzejników z ażurowymi konstrukcjami, w które dziecko mogłoby włożyć maleńki paluszek.

Grzejniki do pokoju dziecka muszą być jak najtrwalsze. Lepiej zatem zrezygnować z eleganckich modeli szklanych, które podczas uderzenia łatwo pękają i kruszą się. Zdecydowanie praktyczniejszą opcją są grzejniki z solidnych metali, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu maluchowi nie grozi niebezpieczeństwo, a urządzenie grzewcze będzie przez długi czas działało bez zarzutu.

Mocne nagrzewanie się grzejników – gdzie zamontować grzejnik w pokoju dziecka?

Aby grzejnik mógł skutecznie działać, jego powierzchnia mocno się nagrzewa. Dlatego trzeba zadbać o to, by dziecko nie miało do niego bezpośredniego dostępu z poziomu łóżeczka.

Pamiętajmy, że skóra najmłodszych jest bardzo delikatna, a dotknięcie rozgrzanej konstrukcji grzejnika lub rur, którymi przepływa gorąca woda, może doprowadzić do bolesnym poparzeń.

Biorąc pod uwagę wszystkie, wymienione powyżej kwestie, gdzie najlepiej umieścić grzejnik? Powinien się on znaleźć na ścianie, w takiej części pokoju, by maluch nie miał do niego łatwego dostępu, podczas leżakowania w łóżeczku.

Można umieścić go pod parapetem okna lub zamontować na tyle wysoko na ścianie, żeby dziecko nie mogło do niego samodzielnie sięgnąć.

Jakie urządzenia wybrać?

Jakie urządzenia grzewcze są zatem najbezpieczniejsze dla maluchów? Za niezmiernie praktyczne urządzenia grzewcze uznaje się grzejniki o gładkiej, metalowej powierzchni i zaokrąglonych narożnikach lub posiadające specjalne nakładki na nie.

W pokoju dla najmłodszych warto rozważyć montaż grzejnika niskotemperaturowego, w który temperatura wody lub innego czynnika grzewczego jest stosunkowo niska. Takie rozwiązania nie tylko są bezpieczniejsze dla ciekawskich dzieci, ale też wyróżniają się sporą energooszczędnością, co przekłada się na korzyści dla rodzinnego budżetu.

W końcu można zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym, które oferuje sklep https://econovli.pl/. Wówczas znika ryzyko, iż dziecko dotknie gorących elementów instalacji lub uderzy o narożnik grzejnika. Cała instalacja znajduje się pod powierzchnią podłogi, maluch zyskuje komfort podczas zabawy na kocyku, a w pomieszczeniu pojawia się dodatkowa przestrzeń użytkowa, którą normalnie zajmowałaby instalacja grzewcza.

Grzejniki do pokoju dziecka – estetyka

Nie zapominajmy też o tym, że grzejniki dla najmłodszych powinny być estetyczne. Najlepiej sprawdzają się modele w jasnych barwach, wpisujące się w większość aranżacji dziecięcych pokojów. Na rynku można znaleźć nawet rozwiązania w ciekawe, wielobarwne desenie, co dodatkowo dekoruje pomieszczenie dla najmłodszych.

Takie grzejniki stają się nie tylko funkcjonalnym elementem, budującym komfort, ale również stylową ozdobą tej wyjątkowej domowej przestrzeni.

Author: aboolsztyn.pl