Ocieplenie i elewacja domu – koszt. Po co jest elewacja?

Budowa domu niesie ze sobą konieczność podejmowania trudnych decyzji, w końcu wznosimy go na długie lata. Towarzyszą temu również koszty poszczególnych materiałów, zatem czeka nas kalkulacja, co warto i trzeba kupić, a co pozostawić na późniejsze lata. Na pewno jednym z kroków, który należy zrobić przy budowie, jest ocieplenie nowej konstrukcji, po zakończeniu prac można zdecydować się także na wykonanie elewacji wieńczącej nasze największe życiowe wyzwanie.

DLACZEGO WARTO OCIEPLIĆ DOM?
Dzięki zastosowaniu termoizolacji nasz dom nie będzie wystawiony na wysokie letnie oraz niskie zimowe temperatury. Celem ocieplenia jest nieprzepuszczanie chłodnego powietrza do samych ścian budynku, skutkowało by to przeniknięciem tego chłodu do wnętrza, a w konsekwencji odczuciem niskiej temperatury. Odwrotnie sprawa się ma w lato, wtedy materiał chroniący ściany pochłania ciepło z promieni słonecznych, co daje odczucie mniejszego gorąca niż na zewnątrz.

CZEMU SŁUŻY ELEWACJA?
Elewacja jest złożona z kilku warstw. Do jednej z nich można zaliczyć termoizolację. Następną jest siatka zbrojąca, której zadaniem jest wzmocnić powierzchnię materiału ocieplającego. Ostatnia warstwa dekoruje nasz dom oraz chroni poprzednie powłoki, składa się z tynków i różnych farb podkreślających charakter budynku.

JAKI JEST KOSZT?
Zazwyczaj koszt tych usług zależy od firmy zajmującej się taką pracą, a także od użytych materiałów. Oto przykłady województw i przeciętne kwoty jakie tam obowiązują za wykonane zadanie:

Ocieplenie i elewacja domu koszt

1. Dolnośląskie – 52 – 62 zł za m2.
2. Kujawsko-pomorskie – 48 – 56 zł za m2.
3. Lubuskie – 46 – 55 zł za m2.
4. Pomorskie – 49 – 55 zł za m2.
5. Mazowieckie – 51 – 62 zł za m2.
6. Podlaskie – 51 – 56 zł za m2.
7. Małopolskie – 55 – 60 zł za m2.
8. Łódzkie – 55 – 60 zł za m2.
9. Lubelskie – 48- 55 zł za m2.
10. Warmińsko-mazurskie – 55- 57 zł za m2.
11. Podkarpackie – 52- 59 zł za m2.
12. Zachodniopomorskie – 55- 62 zł za m2.
13. Wielkopolskie – 53 – 60 zł za m2.
14. Świętokrzyskie – 55 – 60 zł za m2.
15. Śląskie – 49 – 57 zł za m2.
16. Opolskie – 57 – 63 zł za m2.

KOSZTORYS BUDOWY GOTOWEGO DOMU

Kupując projekt warto sprawdzić zawartość kosztorysu. Projekty domów z kosztorysem mogą mieć już wyliczone przybliżone koszty realizacji ocieplenia z uwzględnieniem kosztów materiałów jak i robocizny na podstawie danej lokalizacji i wcześniej prowadzonych inwestycji. Warto pamiętać że jest to też kwota przybliżona, bo firmy mogą reprezentować różną jakość pracy jak i różne stawki.

Author: aboolsztyn.pl