Skóra twarzy powinna być chroniona przed promieniowaniem przez cały rok, a zwłaszcza wiosną i latem, kiedy ekspozycja na słońce jest największa. Kremy o wysokim faktorze to must have letniej ochrony. Jakie filtry jednak wybrać – chemiczne czy mineralne?
Czym się różnią filtry chemiczne od mineralnych?
W kosmetykach przeciwsłonecznych występują dwa rodzaje filtrów. Najpopularniejsze są filtry chemiczne. Jak działają? Umożliwiają one przenikanie promieniowania słonecznego w głąb skóry, ale neutralizują jego szkodliwe działanie pod wpływem określonych reakcji chemicznych. Efektem ubocznym ich działania jest jedynie ciepło, które się wytwarza. Takie filtry są bardzo skuteczne. Inaczej działają filtry mineralne. Tworzą one na powierzchni skóry swego rodzaju barierę. Działają jak tarcza, uniemożliwiając promieniowaniu wniknięcie w skórę. W ten sposób ją zabezpieczają przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA i UVB.
Zalety stosowania filtrów chemicznych w kosmetykach do twarzy
Filtry mineralne są chętnie wykorzystywane w kosmetykach do ochrony skóry, nie tylko ze względu na wysoką ochronę SPF 50 czy SPF 30, jaką zapewniają. Ich właściwości sprawiają, że są to produkty wyjątkowo lekkie. Mogą tworzyć różne formulacje. Przykładem są kosmetyki do twarzy Hada Labo Tokyo Sun, które mają nieobciążające formuły. Dlaczego to tak ważne? W kosmetykach do twarzy stosowanych latem ma to istotny wpływ na naszą skłonność do ich stosowania na co dzień. Rano zwykle nie mamy czasu na długotrwałą pielęgnację. Nie chcemy też, by krem pozostawiał na skórze tłusty czy barwiący film. Najlepsze kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami chemicznymi o wysokiej ochronie są więc bardzo wygodne w stosowaniu i zapewniają komfort aplikacji bez pozostawiania śladów.
A może jednak filtry mineralne?
Filtry mineralne ze względu na swoje właściwości i sposób działania są nieco bardziej uciążliwe w stosowaniu. Wymagają równomiernego rozprowadzenia na skórze, a i tak pozostawiają zwykle biały film, który często jest dodatkowo tłusty. Takie kosmetyki, o ile sprawdzają się na plaży, w codziennym stosowaniu bywają uciążliwe. Utrudniają nałożenie makijażu, a efekt bielenia skóry sprawia, że może ona wyglądać niezdrowo. Filtry mineralne sprawdzają się dobrze w kosmetykach przeciwsłonecznych dla dzieci, dobrze chroniąc ich skórę. Tu bielenie nie ma większego znaczenia.
Do ochrony twarzy lepiej więc wybierać kremy z filtrami chemicznymi. Zapewniają one wysoką ochronę i nie pozostawiają niechcianego filmu. Najlepsze z nich dodatkowo pielęgnując cerę.
Najnowsze komentarze