Fotel Chesterfield – ikona stylu

Fotel Chesterfield to najbardziej klasyczny przedstawiciel stylu. Był on też najprawdopodobniej pierwszym meblem, który zapoczątkował to charakterystyczne wzornictwo. Jest więc protoplastą popularnych obecnie, sof, kanap, narożników, puf, ławeczek, czy krzeseł pikowanych. Meble w tym stylu są stosunkowo łatwo rozpoznawalne nie tylko przez znawców designu.

Fotel Chesterfield – klasyczny kubełkowy

Fotele Chesterfield pikowane są w charakterystyczne romby, które podkreślają masywne guziki. Guziki te tradycyjne pokryte są tą samą skórą lub tkaniną co meble, mogą jednak być pokryte tapicerką w kolorze kontrastującym. Ponieważ styl glamour polubił bardzo sofy i fotele chesterfield dlatego na życzenie klienta guziki mogą zostać zastąpione kryształkami Swarovskiego lub guzikami kryształowymi. Na życzenie klienta mogą zostać zastosowane również inne guziki jak np.: czaszki.

Fotele te posiadają bardzo często zdobienia na frontach podłokietników w postaci taśmy pinezkowej, bądź pinezek nabijanych osobno. Powyższe fotele to najbardziej klasyczna i rozpoznawalna forma foteli w stylu chesterfield kojarzona z klubami dla gentelmanów.

Jednak fotele w tym stylu mogą przyjmować również bardziej finezyjne kształty.

Fotel chesterfield z klasycznymi, lekko zaokrąglonymi bokami

Fotele chesterfield mają oparcie, które jest wyraźnie zaokrąglone a podłokietniki bardziej rozchylone. Fotel może posiadać również charakterystyczną tapicerkę. Większa część mebla w tym obszary pikowane pokryte są velvetem gładkim, jednolitym natomiast siedzisko pasującym kolorystycznie velvetem z wytłoczonym roślinnym wzorem.

Bardzo elegancko wygląda fotel wykonany w czarnej lekko błyszczącej skórze. Jego boki również są lekko rozchylone ale oparcie jest już równe. Rozłożyste boki w fotelu zwiększają jego kubaturę, ale wyglądają bardzo elegancko. Fotel w komplecie z sofą chesterfield to idealny duet do biura czy salonu. Skórzana sofa chesterfield oraz pikowany fotel tworzą meble na lata, nadając wnętrzu ponadczasowy charakter.

Chesterfield Fotele mogą posiadać wysokie nogi, jeśli planujemy korzystać z odkurzaczy samojezdnych, lub jest dla nas ważne aby móc sprzątnąć pod fotelem, czy sofą warto zwrócić uwagę na taką opcję. Wysokie nóżki dodają też optycznie lekkości meblom.

Czy “uszak” to też Fotel Chesterfield?

Nie każdy “uszak” to Chesterfield, ale oczywiście wśród foteli w tym stylu królują uszaki. Wybierane są one jak uzupełnienie kompletu wypoczynkowego lub jako zupełnie osobny mebel służący do wypoczynku np.: w sypialni, w pokoju dziecięcy, w miejscu czytelniczym, czy przy kominku.

Wyobraźmy sobie dwory w starej Anglii. Taki fotel z wysokim oparciem dodatkowo zabezpieczony tzw “uszami” stanowił niewątpliwie osłonę przed panującymi tam przeciągami, czy chłodem nie zawsze dobrze ogrzanych pomieszczeń. Mebel nie tylko piękny, ale i wygodny zwłaszcza w komplecie z podnóżkiem.

Zacznijmy od bardzo klasycznego modelu wykonanego w skórze. Kiedy się na niego patrzy brakuje nam tylko Sherlocka Holmesa z fajeczką. Jest to fotel, który na pewno pasuje do biblioteki, gabinetu czy eleganckiego salonu. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy piękny kształt “uszu”.

Fotel Chesterfield Lord Regent - IdealMeble.pl

Fotel Chesterfield Lord Regent – IdealMeble.pl

Oczywiście fotele “Uszak” tak jak i inne meble w stylu chesterfield mogą być wykonane również w tkaninie. Wszystko to zależy od tego jaki fotel pasuje nam do naszej aranżacji.

Bardzo wygodny i klasyczny w formie jest poniższy fotel, tapicerowany wysokiej jakości tkaniną. Miła przyjemna w dotyku tapicerka, oraz dobrze wyprofilowane oparcie pozwolą nam w nim spędzić długie godziny.

Oczywiście modeli foteli chesterfield jest dużo więcej, są obrotowe na podstawie z kółkami i są takie, które są bardzo nowoczesne. Łączy je przede wszystkim głębokie pikowanie charakterystyczne dla tego brytyjskiego stylu. Moda na te meble nie słabnie od lat, nawet stare modele poddawane są renowacji wszystko po to by mieć swojego chesterfielda.

Author: aboolsztyn.pl