Światło w domu. Jak o nie zadbać?

Światło w domu ma duży wpływ nie tylko na komfort użytkowania takiej przestrzeni, ale również nasze samopoczucie. Dlatego już na etapie projektowania mieszkania, warto uwzględnić rozwiązania, które pozwolą na pozyskiwanie jak największej ilości światła naturalnego. Z tego powodu obecnie sporą popularnością cieszą się duże okna oraz ich wersje dachowe. Postęp technologiczny pozwala nam jednak wykorzystywać znacznie więcej rozwiązań ułatwiających oświetlenie mieszkania i doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Jak zadbać o światło w domu? Podpowiadamy.

Doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym

Wśród innowacyjnych rozwiązań chętnie stosowanych przez inwestorów, którzy ze względów konstrukcyjnych w niektórych pomieszczeniach zmagają się z brakiem dostępu do światła słonecznego, można wymienić Produkt SunFiber. Umożliwia on doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Urządzenie to dostarcza w ciągu dnia światło słoneczne do miejsc, w których do tej pory dostęp do niego był niemożliwy lub znacznie utrudniony. W nocy z kolei, kiedy nie jesteśmy w stanie korzystać z dobrodziejstw światła słonecznego, system ten wspomagany jest poprzez zastosowanie w nim diod LED, które zastępują w tym okresie tradycyjne oświetlenie.

Jest to produkt, który odpowiada na technologiczne wyzwania współczesnego budownictwa związane z brakiem dostępu do światła dziennego w pomieszczeniach wewnątrz budynku czy w podziemiach. System ten wpływa pozytywnie na komfort i zdrowie użytkowników, zapewniając im dostęp do światła naturalnego. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, które pozwala zaoszczędzić na wysokich rachunkach za prąd potrzebny do oświetlenia w ciągu dnia niektórych pomieszczeń, a także przyjazne środowisku, ponieważ wykorzystuje światło pochodzące bezpośrednio z tarczy słonecznej i rozproszone.

Rozmieszczenie okien w domu

Doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym to rozwiązanie, które stosowane jest w przypadku braku dostępu do światła słonecznego w niektórych pomieszczeniach wewnątrz budynku czy podziemiach. Jednak w tych wnętrzach, w których możliwe jest umieszczenie tradycyjnych okien, warto zastosować modele właściwie doświetlające takie przestrzenie. Jeżeli więc jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu, wówczas zwróćmy uwagę na to, jakie jest jego umiejscowienie. Jeżeli na przykład wokół znajdują się wysokie drzewa, które blokują nieco dostęp do światła lub projektujemy wnętrze usytuowane od strony zachodniej bądź północnej, wówczas zastanówmy się nad doborem większych rozmiarów okien, które zapewnią lepsze doświetlenie. Obecnie niezwykle popularne są duże okna tarasowe, a także modele sporych rozmiarów, które często stanowią przeszklenie sporej części ściany budynku.

Sztuczne oświetlenie w domu

Ze światła słonecznego możemy korzystać tylko w określonych godzinach, dlatego aby zapewnić sobie dobre doświetlenie wnętrz, warto aranżując dom, wykorzystać w takiej przestrzeni nie tylko główne duże źródła światła, ale również punktowe. Podczas wyboru poszczególnych modeli lamp warto zwracać uwagę nie tylko na ich estetykę, aby były one dopasowane do stylu, w jakim zaaranżowaliśmy wnętrza, ale również na ich parametry techniczne. Kupując żarówki, zwracajmy uwagę na ich temperaturę barwową, a także intensywność, aby tworzyły efekt jak najbardziej zbliżony do tego, jaki gwarantuje światło słoneczne.

Author: aboolsztyn.pl