Co należy wiedzieć o podnośniku koszowym?

Podnośnik koszowy to nic innego, jak urządzenie dźwignicowe pod postacią platformy lub kosza znajdującego się na końcu wyciąganego ramienia zamontowanego najczęściej na ciężarówce. Podnośniki najczęściej są szeroko wykorzystywane przy najróżniejszych pracach budowlanych, remontowych i montażowych, ale także w sadownictwie czy też przez m.in. straż pożarną.

Podstawowe parametry podnośnika koszowego

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia do pracy należy wcześniej dowiedzieć się o nim podstawowych danych technicznych, aby dokonać najlepszego wyboru pod kątem jego przyszłego przeznaczenia. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące kwestie:
– wysokość roboczą: czyli maksymalna wysokość naszego docelowego urządzenia
– wysokość podłogi platformy
– wymiary platformy/kosza
– maksymalny udźwig: czyli jest to ciężar, jaki będzie w stanie unieść nasza platforma/kosz
– odległość od ściany
– wiek pojazdu: starsze urządzenia mogą być w kiepskim stanie technicznym i posiadać wiele ukrytych usterek oraz wad.
– wymiary samochodu: należy sprawdzić je dokładnie pod kątem naszej pracy i miejsca, gdzie będzie ona wykonywana, ponieważ może okazać się to niezwykle ważny, gdy nasze prace będą wykonywane w ciasnym miejscu.
Należy także pamiętać, że również bardzo istotne jest bezpieczeństwo, dlatego nie zapomnijmy sprawdzić dokładnie stanu technicznego naszego pojazdu. Podnośnik koszowy powinien zostać zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Podnośnik powinien, a raczej musi być również czysty, ponieważ pozostawione plamy oleju mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa podczas wykonywania wszelkich prac budowlanych czy remontowych i innych prac prowadzonych na wysokościach.
Jeżeli myślimy o wynajmie urządzeń dźwignicowych kierujmy się przede wszystkim pozytywnymi opiniami byłych klientów, które można z dużą łatwością znaleźć w internecie. Pozwoli to uniknąć złych wyborów czy rozczarowania, jeżeli będziemy bazować na doświadczeniu i relacji innych.

 

Author: aboolsztyn.pl