Wyłączniki nadprądowe — jakie warto wybrać?

Starannie zaprojektowana, bezpieczna instalacja elektryczna jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu, zapewniając dostęp do prądu i jednocześnie zapobiegając zwarciom oraz pożarom. Jednym z jej podstawowych elementów są wyłączniki nadprądowe umieszczone w rozdzielnicy, która swoją budową przypomina niewielką skrzynkę. Ich wybór w dużej mierze zależy od rodzaju obwodu elektrycznego, jego obciążenia, napięcia i prądu znamionowego. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie komponenty i zyskaj sprawną, bezawaryjną instalację.

Czym są wyłączniki nadprądowe?

Elementy instalacji, które chronią ją przed przeciążeniem i zwarciem, to wyłączniki nadprądowe, nazywane również nadmiarowoprądowymi lub popularnie bezpiecznikami czy korkami. Ich najważniejszym zadaniem jest automatyczne odłączenie obwodów elektrycznych w przypadku pojawienia się zwarcia lub przeciążenia, czyli przekroczenia dopuszczalnych obciążalności przewodów. Warto wspomnieć, że nadmiar energii może uszkodzić urządzenia w naszym domu, a także doprowadzić do pożaru ze względu na wydzielające się wówczas ciepło. Dlatego szybkie i niezawodne działanie wyłączników ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Jakie wyłączniki nadprądowe sprawdzą się w domu?

Każdy wyłącznik nadprądowy ma swoją charakterystykę czasową (krótkotrwałą, średniotrwałą i długotrwałą), którą powinniśmy dobrać do wymagań obwodu. W gospodarstwach domowych najczęściej występuje charakterystyka B, która bardzo dobrze sprawdza się przy oświetleniu oraz ogólnodostępnych urządzeniach RTV lub AGD. Nie bez znaczenia okazuje się również zwrócenie uwagi na rozdzielnice elektryczne, w których znajdą się wyłączniki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • prąd znamionowy, czyli maksymalny dopuszczalny prąd, jaki przepływa przez obwód, nie powodując jego odłączenia przez bezpiecznik. W domach lub niewielkich lokalach komercyjnych najczęściej stosuje się zabezpieczenia 10A oraz 16A,
  • rodzaj urządzenia — zwykle wyróżniamy kilka kategorii, takich jak wyłączniki termiczne, elektromagnetyczne czy hybrydowe. Charakteryzują się one nieco innym działaniem, które również należy dobrać do zastosowanego obwodu,
  • zgodność z normami i przepisami — odpowiednio dobrane modele powinny być zgodne nie tylko z charakterystyką obwodów, ale również z normami obowiązującymi w Polsce lub innym regionie,
  • godny zaufania producent — wyłączniki nadprądowe wpływają na bezpieczeństwo wszystkich domowników, dlatego warto upewnić się, że będą pochodziły od producentów gwarantujących wysoką jakość ich wykonania. Duży wybór niezawodnych modeli oferuje między innymi hurtownia DOKO.

Dobór wyłączników i rozdzielnic zależy od wielu czynników, które wymagają odpowiedniej wiedzy z zakresu instalacji elektrycznych. Dlatego ich wybór warto również skonsultować ze specjalistą, który będzie zajmował się montażem przewodów w naszym domu. Dzięki temu zyskamy pewność, że bezpieczniki zadziałają we właściwym momencie, chroniąc nas przed dotkliwymi stratami. Ponadto ich cena nie jest wysoka, co sprawia, że tym bardziej warto zainwestować w urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów.

Author: aboolsztyn.pl