Historia parafii pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim

Bielsk Podlaski to piękne miasto. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej o lokalnych kościołach warto wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło parafia Bielsk Podlaski, dzięki czemu otrzymamy nawet kilka wyników, ponieważ tej wielkości miasto ma sporo zabytków w tym kilka sakralnych. Dzisiaj przybliżymy jeden z nich czyli parafię pod wezwaniem Narodzenia NMP i św. Mikołaja. A warto ponieważ sięga ona XIV wieku.

Historia parafii

Pierwsza świątynia powstała w lokalizacji tej parafii już w 1362 roku. Był to kościół ufundowany przez Władysława II Jagiełłę. Jej budowa trwa do 1434, ale w tym samym czasie (1430) Książę Witold funduje kolejną świątynię. W trakcie następnych wieków świątynie nabywały coraz to nowe godności i były rozbudowywane. W trakcie potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku kościół został ograbiony z zabytków. w 1670 rozpoczęto budowę nowej świątyni dzięki fundacji ks. Jana Małachowskiego, która już po kilku latach została przebudowana. Natomiast w 1783 kościół został rozebrany, ale już rok później powstała nowa, murowana świątynia, która została zachowana do dzisiaj. W XIX wieku kościół ten otrzymał nowe organy, a także dobudowano do niego murowaną dzwonnicę oraz plebanię. Na początku XX wieku wymieniono dzwony oraz wyremontowano świątynię. W trakcie II Wojny Światowej świątynia uległa częściowemu zniszczeniu jednak zaraz po wojnie kościół został poddany remontowi. W drugiej połowie XX wieku postawiono murowaną plebanie (1981), natomiast w ostatnich latach doceniono opiekujących się parafiom księży i beatyfikowano kilku z nich, oczywiście po zebraniu odpowiednich dowodów.
W ostatnich latach rozpoczęto kolejne prace remontowe mające na celu zachowanie świetności kościoła.
Jak widać parafia przeszła burzliwe losy. Chociażby z tego powodu warto bliżej zapoznać się z ej historią, a już na pewno warto zastanowić się nad odwiedzeniem tak ciekawego zabytku jak kościół w tej parafii. Warto również odwiedzić inne zabytki sakralne w okolicy, które mogą się okazać równie ciekawie.

Author: aboolsztyn.pl