CPE – jak to wygląda?

Egzamin CPE (C2 Proficiency) ma na celu pokazanie, że znamy język angielski na poziomie C2. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych testów językowych, do których możemy przystąpić. Pokazuje on, że znamy ten język płynnie i potrafimy posługiwać się nim w przeróżnych środowiskach. Jak on wygląda i co musimy zrobić, żeby do niego przystąpić?

Dlaczego warto przystąpić do tego egzaminu?

Po co właściwie pisać taki egzamin? Ma on na celu udowodnienie, że płynnie mówimy w języku angielskim. Dzięki niemu będziemy mogli udowodnić swoją znajomość tego języka swojemu potencjalnemu pracodawcy. Będzie nam on również potrzebny, kiedy będziemy chcieli rozpocząć studia na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii lub innym kraju anglojęzycznym.

Co musimy umieć zanim przystąpimy do CPE?

Jest to egzamin na poziomie biegłym, a więc musimy bardzo dobrze znać język angielski. Oficjalna strona British Council informuje nas o tym, że musimy rozumieć prawie wszystko, co słyszymy oraz czytamy po angielsku. Dotyczy to również słownictwa profesjonalnego czy akademickiego. Oprócz tego, powinniśmy być w stanie używać języka oficjalnego, akademickiego oraz potocznego. Musimy też potrafić dyskutować na złożone tematy.

Jak wygląda egzamin Proficiency?

Cały egzamin składa się z czterech elementów. Trzy z nich będziemy musieli zaliczyć w ciągu jednego dnia, co może okazać się całkiem męczące. Część ustną zdajemy w innym dniu. Z czego składa się egzamin CPE?
1. Reading and use of English – czyli czytanie i użycie języka angielskiego. Ta część trwa półtorej godziny.
2. Writing – pisanie. Kolejne półtorej godziny.
3. Listening – słuchanie. Ta część zajmuje tylko 40 minut.
4. Speaking – część ustna. W sali będzie dwóch egzaminatorów, a egzamin odbywa się parami. Każda para będzie miała 16 minut.
Jeśli chcemy dowiedzieć się czego dokładnie możemy się spodziewać na takim egzaminie, możemy zobaczyć przykładowe arkusze, które dostępne są na stronie organizatora egzaminu.

 

Author: aboolsztyn.pl