Ćwiczenia dla seniora, które może wykonywać w domu.

Żyjemy coraz dłużej. Dzisiejsi seniorzy, różnią się od swoich rodziców i dziadków.

Jeśli jednak chcą jak najdłużej pozostać sprawni, powinni regularnie ćwiczyć. Dlatego w tym artykule prezentujemy kilka ćwiczeń, które senior będzie mógł wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu.

Ćwiczenia dla seniorów – o czym warto pamiętać

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Żeby jednak to przysłowie faktycznie się sprawdziło, ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku, a przede wszystkim do stanu zdrowia seniora. Najbezpieczniej przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu senior uniknie kontuzji.

Ćwiczenia dla seniorów w domu

Ważne jest to, by senior rozpoczął trening od łatwych ćwiczeń i stopniowo zwiększał poziom trudności i czas aktywności. Od czego zacząć? Oto nasze propozycje ćwiczeń dla seniorów.

Ćwiczenia rozciągające

Dzięki nim seniorowi łatwiej będzie wstać z łóżka i rozruszać stawy. Może zacząć od zwykłego, lecz kontrolowanego przeciągania, a następnie przejść do zgięcia do naprzemiennego podnoszenia rąk i nóg (lewa noga, prawa ręka i na odwrót). Chodzi o to, by utrzymać taką pozycję przez co najmniej kilka sekund.

Ćwiczenia ze sztangielkami

Seniorzy mogą używać lekkich sztangielek (1–2 kg), aby wzmocnić mięśnie ramion. Unoszenie i opuszczanie sztangielek, a także obracanie nadgarstkami, pomaga w poprawie siły i zręczności.

Ćwiczenia na równowagę

Proste ćwiczenia równoważne, takie jak stanie na jednej nodze przez kilka sekund, mogą wspomagać utrzymanie równowagi. Z czasem można stopniowo zwiększać trudność, np. przechodząc przez linie na podłodze.

Mobilizacja stawów

Wskazane są delikatne ćwiczenia mobilizujące stawy, takie jak krążenie ramionami, unoszenie kolan do klatki piersiowej czy obracanie kostkami. Dzięki temu stawy dłużej zachowają swoją elastyczność, a co za tym idzie – sprawność.

Ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni nóg

Siedzenie na krześle i podnoszenie nóg do góry pomaga we wzmocnieniu mięśni nóg. To dobre ćwiczenie dla seniorów, którzy mają trudności z ćwiczeniami na stojąco.

Joga dla seniorów

Łagodne pozycje jogi, takie jak “Stół”, “Pies z głową w dół” czy “Drzewo” mogą pomóc w poprawie elastyczności, równowagi i siły, jednocześnie łagodząc napięcia.

Ćwiczenia oddechowe

Koncentracja na głębokim oddychaniu może pomóc w poprawie ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej. Ćwiczenia oddechowe mogą również pomóc w relaksacji i redukcji stresu.

Ćwiczenia koordynacyjne

Proste ćwiczenia koordynacyjne, takie jak chodzenie w miejscu, unoszenie kolan i jednoczesne machanie ramionami mogą poprawić ogólną koordynację ruchową.

Ćwiczenia dla seniorów – podsumowanie

Regularne ćwiczenia pozwolą seniorom dłużej utrzymać sprawność, a co za tym idzie – także niezależność. Dla osób starszych oprócz niezależności, kluczowe jest również poczucie bezpieczeństwa, także to finansowe. Możesz je zwiększyć, wykupując ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Author: aboolsztyn.pl