Najczęstsze przyczyny wystąpienia kociego łupieżu. Jak leczyć koci łupież. Sprawdzone, domowe sposoby.

Mimo częstego wyczesywania oraz regularnych kąpieli, na ciele kota może pojawić się łupież. Choć wydaje się to odosobnionym przypadkiem, coraz więcej kotów zapada na tą uciążliwą chorobę, która może mieć poważne konsekwencje.

Czym jest łupież? Jak powstaje i jak go leczyć? Domowy kot łupież i jego konsekwencje,

Każdego dnia, na ciele kota lub człowieka zachodzą pewne reakcje, które mają na celu oczyszczenie skóry z nieczystości. Martwy na skórze ulega złuszczeniu, dzięki czemu skóra stale zachowana jest w nienagannej kondycji. Jeśli na sierści zauważysz pojedyncze, małe oraz białe punkciki, może być to właśnie martwy naskórek, lub pierwsze objawy kociego łupieżu. Aby wykluczyć chorobę skóry, należy bacznie obserwować kota oraz jego zachowanie.
Pierwsze oznaki kociego łupieżu
Do pierwszych sygnałów, świadczących o łupieżu u kota zalicza się pojawienie dużej ilości białych kropek na jego sierści oraz w legowisku. Jeśli choroba znacząco postąpiła, u kota mogą pojawić się nawet duże płatki złuszczonego naskórka.
Drugim sygnałem, który może świadczyć o łupieżu jest częste drapanie oraz wylizywanie się. Suchy naskórek, może powodować wystąpienie podrażnienia skóry u kota. Kot, aby złagodzić świąd, zaczyna się częściej i intensywniej drapać, oraz wylizywać podrażnione miejsca. Niestety, takie zachowanie zamiast pomóc, może doprowadzić do zwiększenia infekcji, dlatego istotna jest szybka reakcja ze strony właściciela.
Choć niektóre koty starają poradzić sobie z problemem same, nie obejdzie się bez pomocy człowieka. Skutecznym sposobem walki z kocim łupież może okazać się zwykłe wyczesywanie skóry. Jeśli zmiany na skórze są niewielkie, pozwoli to zapobiec powstawaniu stanu zapalnego oraz skutecznie zaleczy problem. W przypadku poważniejszych problemów, konieczne może okazać się zmiany stylu życia kota oraz sposób jego karmienia. Koty cierpiące na otyłość, są bardzie podatne na łupież niż te wysportowane, dlatego zmiana diety i stylu życia z pewnością poprawi stan skóry.
Niezależnie od zaawansowania choroby, warto wybrać się do weterynarza, który pomoże w walce z kocim łupieżem. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować u kota leków, bez konsultacji z weterynarzem. Ich niewłaściwe zastosowanie, może doprowadzić do poważnych chorób u kota.

Author: aboolsztyn.pl