Posiadając wartościowe pod względem genetycznym gołębie, wiele osób decyduje się na doprowadzenie do ich rozrodu i zapewnienie sobie cennych piskląt. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu wymaga jednak posiadania wiedzy. Oto podstawowe informacje na temat rozmnażania gołębi.
Chcąc doprowadzić do rozrodu, wpierw ważne jest zapewnienie ptakom odpowiednich warunków. Konieczne jest zatem utrzymanie diety obfitej oraz bogatej w składniki odżywcze, upewnienie się co do ciepłej temperatury w gołębniku oraz połączenie par, które powinny być odseparowywane po odchowaniu potomstwa (zbyt intensywna kopulacja odbije się bowiem na zdrowiu zwierząt).
Osiągnięcie przez gołębie wieku rozrodczego zależne jest od wielu czynników, m.in. rasy, terminu wyklucia oraz warunków, w jakich są przetrzymywane. Następuje w przeciągu kilku miesięcy od wyklucia się ptaka i trwa przez niemal 10 lat.
Rozmnażanie warto zacząć od zamknięcia pary w klatce godowej, w celu jej skojarzenia. Następnie należy je wypuścić, tak aby dać im przestrzeń niezbędną do zalotów i kopulacji. Powinna ona trwać około tygodnia. Po zakończonej kopulacji, ptaki same wybiorą celę gniazdową oraz przystąpią do budowy gniazda.
Samica znosi pierwsze jajo po około 8-10 dniach od kopulacji, a kolejne po upływie 48 godzin, po czym są one wysiadywane przez parę. Po upływie pięciu dni możemy sprawdzić, czy zostały zapłodnione.
Pisklęta
Pisklęta wykluwają się najczęściej po 16-19 dniach od złożenia jaja. Wykluwanie się ptaszka powinno zająć nie więcej niż 10 godzin. Jeśli wykluwa się on nadzwyczajnie długo, to prawdopodobnie znak, że pojawił się jakiś problem. Przyczyną może być np. zazębienie jaj lub zły stan pisklęcia, wynikający z nieprawidłowego żywienia rodziców, problemów zdrowotnych lub genetycznych. Drugie pisklę powinno wykluć się w ciągu 24 godzin. Warto pamiętać, iż po wykluciu pisklęta naturalnie są ślepe i nie jest to powód do niepokoju. Założenie ptakom obrączek hodowlanych następuje najczęściej w okresie 6-8 dni od wyklucia.
Najnowsze komentarze