Któż nie chciałby mieszkać we wspaniałym domu, najlepiej w rezydencji? Wiążący się z takim rozwiązaniem luksus i prestiż to jedna sprawa, ale samo postawienie tego typu posiadłości to świetna inwestycja. Koniecznie jednak trzeba mieć dobry projekt i znać szacunkowe koszta budowy.
Zacznijmy od określenia, czym w ogóle jest rezydencja. Otóż, mianem tym określamy ekskluzywny dom mieszkalny, najczęściej jednorodzinny bądź wielopokoleniowy. Ma on większą powierzchnię użytkową niż typowy budynek rodzinny rodzinnym, co umożliwia stworzenie dodatkowych pomieszczeń podwyższających poziom komfortu domowników, np.: biblioteki, sauny, oranżerii, pokoju telewizyjnego i rekreacyjnego, piwniczki na wino i innych. Niezbędnym elementem rezydencji jest garaż. Często spotyka się też rezydencje z basenami.
W nowoczesnych trendach budowy rezydencji liczą się głównie komfort oraz funkcjonalność. Budynek oczywiście musi być dostosowany do obowiązujących norm i wymogów, a najlepiej też energooszczędny lub pasywny. Dlatego coraz częściej stosuje się nowoczesne systemy grzewcze, rekuperację, a także fotowoltaikę i inne systemy oferujące energię z odnawialnych źródeł.
Budowa rezydencji nie jest prostym zadaniem. Kluczowy jest dobry projekt. Trzeba też wiedzieć, jakie środki pochłonie inwestycja.
Projekt gotowy czy indywidualny?
Występują dwa główne rodzaje projektów rezydencji: gotowe oraz indywidualne. Wybór pomiędzy nimi w znacznej mierze uzależniony będzie od działki budowlanej, jej położenia i kształtu. Dlatego też właśnie jej wybranie i zakup to pierwszy krok w procesie budowlanym. Kiedy już mamy działkę, możemy przejść do etapu wyboru projektu.
Indywidualny opracowywany jest od podstaw na zamówienie klienta, według jego oczekiwań i wytycznych. To wspaniała opcja dla osób mających skonkretyzowane wymagania odnośnie ostatecznego kształtu rezydencji, a także dla posiadaczy nieustawnych działek budowlanych, na których wzniesienie budynku według gotowego planu byłoby niemożliwe lub zbyt skomplikowane, a przez to kosztowe. Naturalnie, projekt indywidualny jest droższy, ale gwarantuje stuprocentowo oryginalny charakter naszej rezydencji, jej całkowitą oryginalność i niepowtarzalność.
Projekt gotowy jest tańszy, ale z góry określony, szablonowy. Można oczywiście wprowadzić pewne modyfikacje, jednakże muszą się one mieścić w określonych granicach, a poza tym, każda taka zmiana kosztuje. Jeżeli ich łączne koszta są wysokie, znacznie korzystniej jest zdecydować się na projekt indywidualny.
Firma New-House na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje zamieszcza oferty budowy rezydencji, a także gotowe projekty opracowane przez biura, z którymi współpracuje.
Budowa rezydencji – jakie koszta?
Rezydencja jest luksusowym, ekskluzywnym domem, znacznie większym niż typowy budynek jednorodzinny, musimy więc być gotowi na to, że jej budowa pochłonie spore środki finansowe. Niestety, wszystko drożeje: działki, materiału budowlane, robocizna, energia… Poza tym, jakość zastosowanych do wzniesienia rezydencji budulców musi być wysoka, a nowoczesne budynki tego typu wyposażone są w wiele kosztownych (przynajmniej na etapie instalacji) rozwiązań technologicznych.
Ostateczna kwota, jaką wydać trzeba na budowę rezydencji, zależy od wielu czynników. Niemniej, przed rozpoczęciem inwestycji, warto oszacować jej orientacyjny koszt. Pomoże w tym kalkulator New-House: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy podać powierzchnię użytkową, województwo, rodzaj domu, rodzaj dachu i stropu, rodzaj garażu – i można poznać, ile mniej więcej pieniędzy będziemy potrzebowali.
Najnowsze komentarze