Wylewanie fundamentów – czy o beton trzeba dbać?

Wylewanie fundamentów jest bardzo ważnym etapem podczas budowy. W końcu to na nim będzie opierał się cały dom. Warto więc zadbać o to, by fundamenty były trwałe i miały odpowiednią nośność, a wody gruntowe i opadowe oraz niska temperatura nie miały na nie żadnego wpływu.

Na początek wykonaj badania geotechniczne

Zanim zabierzesz się za kopanie fundamentów i zalewanie betonu, wykonaj badania gruntowe i wodne, które określą z jakim podłożem masz do czynienia. Dopiero po tym należy zaprojektować fundamenty – z uwzględnieniem projektu budynku jak i warunków geotechnicznych. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a budowa będzie szła zgodnie z planem.

Szalunki i pręty zbrojeniowe

Przed wylaniem fundamentów należy zrobić wykopy i przygotować szalunki. W zależności od rodzaju podłoża, wykonuje się albo szalunki ziemne – gdy ziemia jest spoista i zwarta, albo drewniane – w przypadku gdy grunt się osuwa. W przygotowanych szalunkach należy ułożyć pręty zbrojeniowe i zadbać o to, by zapewnić ciągłość w narożnikach i miejscach połączeń. Warto więc poświęcić więcej czasu i dociąć pręty na odpowiednią długość. Zapewnimy tym znacznie większą trwałość fundamentów.

Wylewanie fundamentów

Jeśli wykopy, przygotowanie szalunków i zbrojenia masz za sobą, przystąp do zalania ich mieszanką betonową. Pamiętaj, że musi ona być odpowietrzona, dlatego konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, który to zapewni. Po wylaniu fundamentów, nie zapominaj o podstawowej pielęgnacji, która zapewni odpowiedni wiązanie się cementu w mieszance betonowej.

Pielęgnacja fundamentów

Pielęgnacja opiera się na jednym – na polewaniu wodą i nie doprowadzeniu do odwodnienia przez minimum 7 dni. Okres ten wydłuża się w przypadku cementu hutniczego lub podczas betonowania fundamentów, których najważniejszą funkcją będzie wodoszczelność. Podczas podlewania betonu, zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. Wyższe temperatury powodują, że woda paruje szybciej, dlatego dobrym pomysłem jest przykrycie fundamentów folią, która zatrzyma wilgoć, a beton będzie dojrzewał w swoim tempie. Kolejnym ważnym punktem jest temperatura betonu i wody, ponieważ duże różnice między nimi mogą powodować pęknięcia i rysy. Jeśli więc w ciągu dnia, temperatura powietrza jest wysoka, a beton ciepły, podlej go wczesnym rankiem i nie używaj przy tym bardzo zimnej wody, na przykład ze studni.

Na co warto zwrócić uwagę?

Aby uniknąć wszelkich problemów warto od początku dokładnie przyjrzeć się pewnym etapom i wprowadzić zmiany. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy posadowienie fundamentów nie jest zbyt płytkie, ponieważ przemarzający grunt może wpłynąć negatywnie na ich trwałość. Jeśli fundamenty będą miały odpowiednią głębokość, ten problem nie będzie Ciebie dotyczył. Nie ignoruj również zabezpieczenia wykopów przed osypywaniem, ponieważ jeśli podczas betonowania ziemia się osunie i zasypie wykop, nie będzie już możliwości jej wybrania – szybko zmiesza się z betonem. Zwróć również uwagę na przygotowanie prętów i ciągłość zbrojenia. Nie zapominaj o wysokiej jakości materiale i raczej nie oszczędzaj na fundamencie budynku. Sprawdź co w swojej ofercie ma betoniarnia Wrocław wybierz odpowiedni produkt i zacznij działać!

 

Author: aboolsztyn.pl