Kilka słów o olimpiadzie

Nawet ludzie nie interesujący się sportem w żaden sposób są świadomi tego, jak wielką, ważną i prestiżową imprezą są igrzyska olimpijskie. Wiele osób potrafi nawet powiedzieć co to symbol olimpiady, a raczej symbole.
Tylko skąd się to wzięło? Skąd wziął się pomysł igrzysk? Kto wymyślił współczesne symbole olimpijskie?

Stare ale jare

Pomysł na zawody lekkoatletyczne o dużym znaczeniu i uczestnikach z różnych zakątków świata to wcale nie współczesny pomysł. Jego rodowód jest znacznie dłuższy.
Pierwsze udokumentowane igrzyska to rok 776 przed naszą erą . Odbywały się w starożytnej Grecji.
Tradycyjnie, podczas igrzysk na tamtych terenach panował olimpijski spokój – wstrzymywane były wszystkie wojny i konflikty na okres 2 miesięcy, podczas których uczestnicy i widzowie mogli zebrać się w miejscu igrzysk. Same zawody trwały pięć dni. Składało się na nie początkowo pięć, później coraz więcej dyscyplin. Dodatkowo na olimpiadzie odbywały się zawody artystów – poetów i trębaczy, którzy zapewniali przy okazji oprawę muzyczną dla wydarzenia.
Były to bardzo huczne imprezy organizowane co cztery lata. Miały bardzo bogaty ceremoniał, gdyż odbywały się ku czci Zeusa, najważniejszego boga w greckim panteonie.
Być może stąd też pochodzi nazwa. Zeus był najważniejszym bogiem olimpijskim, zamieszkującym górę Olimp. Drugą, bardziej prawdopodobną etymologią tego słowa jest Olimpia, czyli miejsce, w którym odbywały się zawody.

Twórcy współczesnych igrzysk

Ostatnie igrzyska ery starożytnej odbyły się w 393 roku naszej ery. Po tym roku czekały na wznowienie aż do XIX wieku . Na małą skalę odbyły się w Szwecji i Grecji. Były to jednak zawody jednonarodowe.
Na pomysł, by wznowić igrzyska olimpijskie w formie zawodów ogólnonarodowych wpadł w 1888 roku Francuz Pascal Grousset . Stworzył koncepcję, której orędownikiem stał się jego rodak baron Pierre de Coubertin. Z jego inicjatywy powołano w 1894 roku Igrzyska Olimpijskie ery nowoczesnej.

Symbolika olimpiady

Najbardziej znanym symbolem olimpiady to flaga złożona z pięciu kolorowych kół. Zaprojektował ja nikt inny jak baron Coubertin. Według barona miała symbolizować różnorodność ale i jedność wszystkich narodów, zamieszkujących pięć kontynentów – Amerykę Północą i Południową liczył jako jeden kontynent.
Drugi najpopularniejszy symbol to znicz olimpijski. Tradycja zapalania znicza pochodzi również z czasów nowoczesnych. Jest jednak silnie powiązana ze starożytnością. Ogień roznieca się bowiem w ruinach starożytnej Olimpii, skąd sztafeta niesie go do miasta-gospodarza, nie gasząc go. Po dotarciu zapalany jest znicz, który pali się od początku do końca igrzysk. Przy czym, pięć razy zdarzyło się, że zgasł on wcześniej z powodów technicznych bądź deszczu.

Author: aboolsztyn.pl