Zawilec do ogrodu – wskazówki dotyczące uprawy

Zawilec to dekoracyjna roślina cebulowa, która cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników w Polsce i na świecie. Delikatne kwiaty zawilców szczególnie dobrze prezentują się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. W sprzedaży dostępne są zarówno zawilce wcześnie kwitnące, jak i późno kwitnące. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup cebul tych roślin?

Ważne informacje na temat zawilców

Zawilce są to rośliny cebulowe o wysokich walorach dekoracyjnych, które w naturalnych warunkach można spotkać prawie na całym świecie (preferują one kraje o chłodniejszym klimacie). Szczególnie upodobały sobie tereny górskie, lasy, zarośla, suche murawy czy górskie łąki. Zawilce są częścią dużej rodziny jaskrowatych, co oznacza, że są blisko spokrewnione z takimi roślinami jak jaskier, czarnuszka, orlik czy ostróżka. Część gatunków zawilców jest trująca, niektóre z nich posiadają walory lecznicze. Zawilce w sprzyjających warunkach mogą osiągać do 100 centymetrów wysokości. Ich częścią podziemną jest bulwa lub kłącze. Ogonkowe, całobrzegie liście mogą być pojedyncze lub złożone. Zawilce uprawia się dla dekoracyjnych kwiatów, które wyrastają na szczytach kwiatostanów. Jeden kwiatostan zawiera nawet do 9 kwiatów. W sprzedaży dostępne są zawilce o kwiatach czerwonych, żółtych, niebieskich, zielonych, różowych, białych, a także filetowych. Okres kwitnienia zależy od konkretnej odmiany. Przykładowo zawilec japoński kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Czy uprawa zawilców jest trudna?

Uprawa zawilców nie jest trudna i poleca się ją nawet początkującym ogrodnikom. Dla roślin tych należy zarezerwować stanowisko zaciszne. Mogą one rosnąć w miejscach słonecznych, półcienistych, a nawet zacienionych.

Zawilce mogą rosnąć w większości gleb ogrodowych. Jeżeli jednak możemy zapewnijmy im podłoże przepuszczalne (gleba powinna być dobrze spulchniona, gdyż rośliny te posiadają rozbudowany system korzeniowy), zasobne w składniki pokarmowe, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, umiarkowanie wilgotne. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przed posadzeniem cebul zawilców wymieszać podłoże z kompostem.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup zawilców kwitnących wczesną wiosną, powinniśmy posadzić je jesienią. W przypadku roślin kwitnących latem i jesienią – termin sadzenia ma miejsce wiosną.

Pamiętajmy, że zawilce potrzebują czasu, żeby przyjąć się w danym miejscu. Intensywny rozrost tych roślin może mieć więc miejsce nawet po dwóch latach od posadzenia.

Cebule zawilców sadzi się na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Choć posiadają one odporność na niskie temperatury przed nadejściem zimy dobrze jest je zabezpieczyć agrowłókniną, korą drzew czy gałęziami iglaków.

Wskazówki dotyczące uprawy zawilców

Zawilce potrzebują regularnego nawadniania. Powinniśmy podlewać je na tyle często, żeby ich podłoże było stale wilgotne. Do innych ważnych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy odchwaszczanie, przycinanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Usuwając kwiaty, które przekwitły możemy znacznie przedłużyć okres kwitnienia. Zawilce nawozi się zazwyczaj przy użyciu organicznych nawozów do roślin kwitnących.

Kupujemy cebule zawilców

Zawilce to rośliny chętnie sadzone w polskich ogrodach, dlatego ich cebulki można nabyć w wielu sklepach ogrodniczych (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych). Jeżeli kupujemy cebule stacjonarnie starajmy się wybierać te, które są jak największe, wyglądają zdrowo (nie mogą mieć przebarwień i śladów pleśni), a także są jędrne. Cebule nie mogą być też przeterminowane – przed zakupem obowiązkowo sprawdźmy ich termin ważności.

Author: aboolsztyn.pl